MÉRETEK, ANTROPOMETRIA
Az emberi test méreteinek megállapításával az antropometria tudománya foglalkozik. E méretek közül konyhabútor méretezéséhez a legfontosabbak: testmagasság, szemmagasság, felemelt könyökök közötti távolság, könyökmagasság, az előrenyújtott kar hossza. Irányelvként fogadható el, hogy a belső méreteket a legnagyobb, a külső, ill. magassági méreteket a legkisebb testalkatnak megfelelően kell kialakítani.
Az egyik legfontosabb méret:
Az egyik legfontosabb méret:
A megfelelő magasság a kényelmes munkához döntően fontos. Különösen mosogatáskor, ha elégtelen a magasság, az oldalirányú mozgásokat összegörnyedt háttal végezzük, ami különösen káros. 1,65 m testmagassághoz 90 cm-es magasság javasolt, 1,80-as testmagassághoz a munkafelület 95 cm magas legyen. Ám nemcsak az emberek különbözőmagasságúak, hanem a konyhai munkák között is vannak olyanok, amelyeket más-más magasságban végezhetünk kényelmesen. Nehéz konyhai munkánál, tésztadagasztásnál vagy -nyújtásnál viszont az alacsony asztal vagy pult az előnyösebb, mivel ilyenkor felsőtestünk erejét is igénybe vehetjük. A zöldségtisztításnál mélyen előre kell hajolnunk, ide magasabb munkafelület a megfelelő. Ideális volna egy állítható magasságú munkaterület.
A 60 cm-es munkalap mélység kitűnő.
A 60 cm-es munkalap mélység kitűnő.
Munkamozdulatok és azokhoz szükséges méretek
A KONYHA MEGVILÁGÍTÁSA
Mint minden munkahelynek, így a konyhának is legideálisabb megvilágítása a napfény. Ez veszi legkevésbé igénybe a szemet, természetesen adja vissza a színeket. A nappali megvilágítás iránya akkor a legkedvezőbb, ha a fény balról vagy elölről érkezik. A konyha megvilágítása 70 lux erősségnél kevesebb, az ablaknyílás az alapterület 1/10-é nél kevesebb legyen. Ügyelni kell a befelé nyíló ablakszárnyak magasságának és belógásának az ablak alatti munkahellyel való viszonyára. Főleg arra, hogy a munkafelületen levő magasabb edényeket a nyíló szárny ne le ne sodorja, a belógó ablakszárny a munkaműveleteket ne korlátozza.Egyéb esetben a megvilágítás lámpatestekkel történik. Nem mindegy, hogy milyen lámpákat teszünk fel, és hányat. A különböző burkolóanyagok, illetve felületek színe és anyaga szintén befolyásolja a fényminőséget. A világos színek visszaverik a fényt, a sötétek elnyelik. Aki a sötét faburkolatokat és a meleg színárnyalatokat kedveli, annak a konyhában több lámpát kell elhelyeznie. A matt felületek, például a tejüveg gömbök és a maratott alumíniumlemezek szórják a fényt a csillogó burkolatok viszont visszaverik, és ezzel fárasztják a szemet.
Noha a lámpa csupán egy technikai eszköz, mely a kellő fényhatást szolgáltatja, kiválasztásakor nem szabad megfeledkeznünk az esztétikai szempontokról.
A megvilágítás módosíthatja a helyiség arányait. A szoba légterébe belógó mennyezeti lámpa alacsonyabbnak láttatja a mennyezetet. A szűk, kis konyha pedig tágasabbnak tűnik, ha a világos színű falat egyenletes, erős fény világítja meg.
Általános megvilágítás
A konyhának, a ház többi helyiségéhez hasonlóan, megvan a maga sajátos hangulata. Ha a konyha egylégterű a nappalival vagy az ebédlővel, az éles fényű lámpákon kívül hangulatvilágításról is gondoskodni kell. Nem elég egyetlen, a mennyezet közepén felszerelt világítótest; ezek a lámpák árnyékot vetnek, és nem mindig szolgáltatnak elegendő fényt. A megfelelő világítás érdekében érdemes elhelyezni néhány mozgatható, vagy állítható lámpát, amelyek a falakat és egyéb felületeket is megvilágíthatják.
A mennyezet síkjába süllyesztett lámpák irányított fényt sugároznak. Hátrányuk, hogy oldalirányban nem világítanak. A sínre erősített spotlámpák olcsók, és sokoldalúan használhatók, ám napi tisztításuk nehézkes. A kis terjedelmű lámpák egyenletes, szórt fényt adnak.
Funkcionális megvilágítás
A munkapult megvilágításának legelterjedtebb és leghatékonyabb eszköze a faliszekrények aljára felerősített fénycső. A fénycsövet a pult feletti faliszekrény vagy polc alsó felére szereljük, minél közelebb a külső élhez. A lámpákat rejtsük a fényzáró mögé, hogy a közvetlen fényük ne bántsa a szemünket.
Ahol nincsenek faliszekrények, ott állítható falikarokkal, süllyesztett vagy rejtett lámpákkal, lefelé világító asztali lámpákkal világítsuk meg a pultot.
A mosogató fölött szintén szükség van valamilyen lámpára, melynek fénye közvetlenül a mosogatómedencére és a szárítótálcára irányul.
Amennyiben lehetséges, a szekrényekbe is szereljünk fényforrásokat. Az a legjobb, ha a kamrában és a szekrényben levő lámpa ajtónyitásra automatikusan működtethető.
Kapcsolók
A könyökmagasságban elhelyezett kapcsolókat teli kézzel is felkattinthatjuk. Ha a konyhának több bejárata van, praktikus az alternatív kapcsoló. Az általános világítást szolgáltató lámpákat célszerű ellátni fényerőszabályzóval.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése